Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo javni razpis za izbiro ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026. Novost je, da se bodo lahko prijavili ponudniki iz vse Slovenije. Po besedah državnega sekretarja Dana Juvana je cilj razpisa študentom zagotoviti bolj zdravo in dostopno prehrano.
Dan Juvan je v izjavi za medije pojasnil, da so se v zadnjih obdobjih obroki za študente bistveno podražili, število ponudnikov pa je bistveno upadlo. “Prvi cilj razpisa je povečati dostopnost študentskih bonov, drugi je spodbuditi bolj zdravo prehranjevanje med študenti, to pomeni bolj zdravo ponudbo med ponudniki, tretji pa je omogočiti javnim zavodom in fakultetam, ki bi se prijavile s svojimi lastnimi kuhinjami, poenostavljen postopek prijave na razpis, ker morajo izpolnjevati samo vstopne pogoje, ne pa tudi posebnih pogojev,” je povedal.
Na ministrstvu zato vse javne zavode pozivajo, naj pregledajo razpis in razmislijo, kako bi lahko v prihodnosti ponujali alternativno rešitev bolj dostopne in bolj zdrave hrane.
Pomembna novost razpisa je tudi, da se bodo nanj lahko prijavili ponudniki iz celotne Slovenije. “Zato poziv vsem gostincem, ki se prej niso mogli prijaviti zaradi svoje lokacije, da vseeno razmislijo, ali bi se radi prijavili,” je pozval. Med razlogi je navedel, da veliko študentov študira na daljavo oziroma študentsko delo pogosto opravljajo izven kraja študija. Po navedbah ministrstva bo bistveni kriterij spremenjenega javnega razpisa kakovost in cena hrane.
Ponudnike razdelili v dve kategoriji
Z novim razpisom bo ministrstvo ponudnike razdelilo na dva tipa. Ponudniki tipa A so denimo tradicionalne samostojne restavracije in gostilne, samopostrežne restavracije, okrepčevalnice, gostišča, turistične kmetije ter začasni gostinski obrati, ki se bodo na razpis še vedno lahko prijavili na isti način, kot so se do zdaj.
Pod tip B pa je ministrstvo uvrstilo javne zavode, srednje šole, dijaške in študentske domove, bolnišnice, domove za ostarele ter akreditirane visokošolske zavode, ki imajo v svojih prostorih lastno kuhinjo in v njih sami pripravljajo in ponujajo hrano. Ponudniki tipa B se bodo po navedbah ministrstva ob uvedbi sprememb lažje prijavili na razpis.
S klasifikacijo želijo na ministrstvu spodbuditi in v sistem študentske hrane vključiti javne ponudnike, ki v javnem interesu zagotavljajo zdravo in dostopno prehrano. Vsi ponudniki, ki se bodo prijavili na javni razpis, morajo izpolnjevati vstopne pogoje javnega razpisa, ne glede na to, ali se uvrščajo v tip A ali v tip B.
Ena od bistvenih novosti razpisa je tudi, da bodo morali ponudniki zagotavljati vsaj dve različni študentski kosili na dan, od tega bo moralo biti eno brezmesno. Isto brezmesno študentsko kosilo se bo lahko v tednu ponovilo večkrat, bo pa moral ponudnik zagotavljati vsaj dve različni brezmesni kosili na teden oziroma sorazmerni delež brezmesnih študentskih kosil v primeru, da prehrano nudi manj kot pet dni na teden.
V novem razpisu bo jasneje definirana tudi definicija hitre prehrane in uravnoteženega brezmesnega obroka.
Sprememba točkovanja
Ministrstvo je ravno tako spremenilo točkovanje ponudbe na način, da je to bolj ugodno za ponudnike, ki ponujajo cenovno bolj ugodna študentska kosila. Točkovanje so spremenili glede na vsa merila, ki jih določa javni razpis. Največje število točk, ki jih lahko doseže ponudnik, je 156 za fizični gostinski obrat oziroma 134 za dostavo. Temu so prilagodili tudi minimalen prag za vstop ponudnikov v razpis, saj bodo morali izbrani ponudniki doseči vsaj 56 točk za fizičen gostinski obrat oziroma 50 točk za dostavo, s čimer na ministrstvu dvigujejo prag ustreznosti.
Na ministrstvu so povišali točke za ponudnike, ki ponujajo brezglutensko prehrano in imajo ustrezen veljaven certifikat, ki ni starejši od šestih mesecev. Omogočili so tudi, da lahko študentsko prehrano ponujajo gostinski obrati, ki so odprti manj kot pet dni na teden in manj kot štiri ure na dan, a morajo v tem primeru študentsko prehrano zagotavljati celoten odpiralni čas.
Razpis novosti uvaja tudi na področju trajnosti. V primeru, da ponudnik zagotavlja jedilnico z mizami in stoli ter ponuja hrano brez embalaže, namreč pridobi dodatne točke, s čimer se “spodbuja trajnostni in zdrav način prehranjevanja”. Na ministrstvu so več točk smo namenili pogojem in kriterijem, ki spodbujajo zdravo prehrano, med katerimi ministrstvo izpostavlja certifikat NIJZ Prava izbira. Dodatne točke lahko dobijo tisti ponudniki, ki ponujajo več kot dve brezmesni študentski kosili na teden.
Juvan je povedal še, da je ponudnike hitre prehrane iz razpisa nemogoče izločiti, saj se na vsakokratni razpis zelo hitro prilagodijo. Poudaril je, da na ministrstvu iščejo ravnotežje med zdravo prehrano in dostopnostjo. “Mislim, da smo temu v največji možni meri zadostili, nismo pa razpisa tako zelo zaostrili, da bi ponudniki izpadali iz sistema,” je prepričan.
Za več informacij spremljajte uradno spletno stran Republike Slovenije – Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ), kjer bo v prihodnjih dneh objavljena tudi razpisna dokumentacija. TUKAJ
Vir: 24ur.com